מאמרים ופוסטים

 

קביעת מועד לראיון עבודה                                                                                                             

קיבלתם הזמנה לראיון עבודה? המטרה של החלפת מקום העבודה נראית קרובה מתמיד? עשו הכל כדי להתאים עצמכם למועד שהוצע ע"י המעסיק, והמנעו ככל הניתן מלהציע מועדים חלופיים, או לדחות את המועד שנקבע ביניכם. 

 

גלו רגישות לכך, שכדי לראיין אתכם נערך לכך לעיתים יותר ממנהל עסוק אחד בחברה, לעיתים גם שניים או שלושה. זוהי הערכות מורכבת, במיוחד לאור העדרותם של מנהלים רבים לעיתים קרובות מן הארץ. 

 

מועמד חביב ממרכז הארץ, נקרא לו אסף, התקשר אלי לפני מספר ימים כדי לספר לי שהוזמן לראיון עבודה בחברה אליה הפניתי אותו. באותה נשימה נלהבת סיפר לי גם שהוא עדיין לא יודע מתי ילך, כי למרות שקיבל הזמנה למחר יש לו בעיה עם רכב העבודה שלו, כי מחר אשתו צריכה להשתמש בו...

 

הצעתי לאסף למצוא לאשתו (או לעצמו) סידור הסעה חלופי, ולא לדחות את מועד הראיון. כן, לא, מכאן לפה - אסף דחה את הראיון לשבוע לאחר מכן. בתחילת אותו שבוע קיבל צלצול מתנצל משהו ממנהלת המשרד, שהודיעה לו שהיא התבקשה לבטל את הראיון שלו כיוון שהוחלט להתקדם עם מועמד שהיה בראיון בשבוע שעבר, וכבש את ליבם.

לא אלאה אתכם בשיחת הטלפון המתחרטת של אסף...

 

בהצלחה!

 

ענת מנדר

בעלים ומנהלת מכון ע.נ.ת 

 

מתכוננים לראיון עבודה?

לא מעט מאמרים נכתבו בעניין זה, ועצות ממומחים לא חסרות בשוק. הבעיה נעוצה ללא ספק בכך, שהעצות מופנות כלפי מי שנתברכו מלכתחילה במודעות עצמית ובידיעה, שמעמד כה משמעותי בקריירה המקצועית שלנו אכן דורש מחשבה והכנה. מחפשי עבודה אלה אמנם מתכוננים לראיון בדרכים שונות. הם פונים ליעוץ והכוונה מאנשי מקצוע בתחום, נרשמים לקורסי הכנה ונכונים ללמוד, לשפר ולהטמיע את מה שלמדו. הם חוקרים ולומדים את תחום העיסוק של החברה ואת המוצרים שלה, מתוודעים לצוות הניהולי המופיע באתר, וכד'. אלה המועמדים שבעגה המקצועית נקראים "עוברי מסך", והם עושים זאת באופן טבעי ובעזרת ההכוונה שקיבלו.

 

ומה על אלה שאינם שייכים לקבוצה זו? אותם מחפשי עבודה שלא נחנו ביכולת לראות עצמם בעין ביקורתית מבחוץ, שלא עולה על דעתם שפניה לעולם המקצועי של גיוס עובדים מחייב התייחסות מקצועית והכנה? מועמדים כאלה, שלעיתים קרובות עוברים ראיון טלפוני קצר, נכשלים לעיתים קרובות כשלון חרוץ בראיון פרונטלי, הגם שיש להם את מלוא הכישורים הנדרשים למלא את התפקיד אליו הם פונים. כשלונם זה עשוי למצוא שתי צורות ביטוי שונות.

 

האחת – הם נדחים, וחווים אכזבה אחר אכזבה. השניה – הם מקבלים הצעת עבודה שכוללת תפקיד או שכר הנמוכים מאלה שיקבלו אותם אנשי מקצוע השייכים לקטגוריה הראשונה.

 

ענת מנדר

מכון ע.נ.ת - בעלים ומנהלת